barbizt
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
SZOLGÁLTATÁSAINK

       Tűzvédelem

 

Tűzoltó készülékek
/felszerelések/ javítása, hitelesítése, forgalmazása

Tűzcsapok felülvizsgálata

Víztárolók felülvizsgálata

Tűzcsapszekrények felülvizsgálata

Tűzvédelmi szabályzatok

Tűzriadó tervek készítése

Szakvizsgáztatások

Oktatások

Vízhozam mérések

Tűzoltó tömlők nyomáspróbázása

Tűzvédelmi tervfejezetek készítése

Tűzveszélyességi osztályba sorolás készítés

Kiürítés számítás készítés

 

       Munkavédelem

 

Munkavédelmi Szabályzatok

Oktatások

Üzembe helyezések

Baleseti ügyintézés

Kockázatértékelés készítés, felülvizsgálat

Védelmi terv készítés

Létrák-kötelek felülvizsgálata

Munkavédelmi vizsgáztatások

 

 

   

    Játszóterek

 

Játszótéri eszközök szabványossági felülvizsgálata

Eszközök átalakítása a vonatkozó szabványra

Játszóterek tervezése

Játszótéri eszközök forgalmazása, telepítése

 

 

 

Folyamatos tűz és munkavédelmi tevékenység

 

 

 

A HONLAP FEJLESZTÉS ALATT!!!

 
FORGALMAZOTT TERMÉKEINK - MUNKAVÉDELEM
 
FORGALMAZOTT TERMÉKEINK - TŰZVÉDELEM
 
FORGALMAZOTT TERMÉKEINK - JÁTSZÓTÉRI EZKÖZÖK
 
FORGALMAZOTT TERMÉKEINK - HOLMATRO
 
ÁRLISTÁK (Csak regisztrált felhasználóknak )
 
KÉPEK AZ ÉLETEMBŐL
 
Linkek
 
KÉPES BEMUTATÓK
 
tűz

 

 

 
HASZNOS !!

Az egyéni védőeszközökre vonatkozó legfontosabb jogszabályok

 

    • A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény.
    • 2/2002. (II. 7.) SZCSM rendelet az egyéni védőeszközök követelményeiről és megfelelőségük tanúsításáról.
    • 13/2004. (IV. 19.) FMM rendelet az egyéni védőeszközök megfelelőségét vizsgáló, tanúsító, ellenőrző szervezetek kijelölésének részletes szabályairól és az Európai Bizottságnak, illetőleg az Európai Unió tagállamainak való bejelentéséről, valamint a kijelölési eljárásért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjról.   
    • 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet a munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről.
    • 11/2003. (IX. 12.) FMM rendelet az ipari alpintechnikai tevékenység biztonsági szabályzatáról.
    • 16/2000. (VI. 8.) EüM rendelet az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról.

 


 


 

GÁZPALACKOK SZÁLLÍTÁSA, TÁROLÁSA ÉS
KEZELÉSE

 

 

Általános előírások

 

A gázpalackot (a továbbiakban: palack) csak akkor szabad forgalmazni, ha a jogszabály szerinti érvényes használati engedélye van, jelölései épek és egyértelműek, nem sérült, gáztömör, szerelvényei hibátlanok, sértetlenek, nincs rajta veszélyt okozó szennyeződés.

A palackot sérültnek kell tekinteni, ha legalább 1m magasságból kemény talajra (kő, beton, aszfalt stb.) esett, égésnyomok látszanak rajta, éles bemetszésű sérülés vagy horpadása van, a szállítójárművet közlekedési baleset érte, átalakítás nyomai észlelhetők.

Az üzemeltetés (pl. szállítás, felhasználás) során keletkezett sérülésről az illetékes töltővállalatot (cseretelepet) tájékoztatni kell.

A palackot (az üres palackot is) csak lezárt szeleppel és szelepvédővel (védősapka, védőkengyel stb.) szabad tárolni és szállítani. Ezen túlmenően felcsavar záróanyával kell tárolni és szállítani azokat a menetes csatlakozású palackokat, amelyek töltete mérgező, maró, tűz- és robbanásveszélyes.

A töltött palackot a természetes és a mesterséges hőforrásoktól úgy kell védeni, hogy hémőrséklete legfeljebb 323 K (50 °C) legyen. A palackot a káros mechanikai és kémiai hatásoktól védeni kell. Befagyott szelepű vagy lefagyott palackot csak legfeljebb 313 K (40 °C) hőmérsékletű vízzel szabad melegíteni. A palack szelepét és csatlakozószerelvényeit nem szabad zsír-, illetve olajtartalmú, vagy könnyen gyulladó anyaggal tömíteni, kezelni.

A palackokat, különös tekintettel az oxigénpalackra nem szabad zsíros, vagy olajos kézzel, illetve ezekkel szennyezett ruhában kezelni és zsíros vagy olajos ruhával tisztítani.

A palackok vagy palackköteg szelepét nem szabad gyors mozdulattal nyitni. A szelep rendeltetésszerű működtetéséhez segédeszközt használni nem szabad.

Ha a gázpalack szelepe kézzel nem nyitható, akkor azt a töltő állomásnak vissza kell küldeni. A gázpalackot a hibára utaló jelzéssel kell ellátni (pl. tábla, kréta felirat). Gázpalackot más célra (pl. támaszként vagy szállításhoz, mint szállító görgő) tilos használni! Gázpalackot emelő-berendezéssel vagy egyéb eszközzel emelni és/vagy szállítani csak a leesés és feldőlés ellen biztonságot adó módon, álló helyzetben, erre a célra kialakított rakodóeszközön szabad.

A munkahelyen csak annyi gázpalack lehet, amennyi a folyamatos munkavégzéshez szükséges. Munkahelyen gázpalackot tilos tárolni! Pébé gázpalack használatakor a gázelvétel csak álló palackból történhet.

A palackok üzemeltetése az élet- , a vagyon- és a környezetbiztonságot ne veszélyeztesse.

A gázpalack áramkör részévé nem válhat. A gázpalackon bármilyen javítást, változtatást a felhasználónak tilos végezni!

A dissousgázpalackot üresnek kell tekinteni akkor, ha benne a túlnyomás nagysága 0,5 bar, egyéb gázt tartalmazó palackoknál 3 bar. Ezt a körülményt a gázpalackon "ÜRES" krétafelirattal vagy ráerősített feliratos táblával kell megjelölni. A gázpalackba ütött jeleket átírni, megváltoztatni tilos! A felhasználónak az egyik gázpalackból a másikba gázt áttölteni, illetőleg gáz keverni tilos!

A palackokat üzemeltetéskor eldőlés ellen biztosítani kell, kivéve, ha a palackok egymás mellett nagyobb csoportokban kerülnek felállításra.

A palackon vagy szerelvényeinek környezetében keletkező tűz esetén először az éghető gázt, majd a többi veszélyeztetett palack szelepet haladéktalanul el kell zárni és a tűz oltását meg kell kezdeni.

Palacktűz

Ha a gázpalack szelep körül a szivárgó gáz lángolni kezd akkor vizes rongy, víz vagy kézi tűzoltó készülék segítségével meg kell kísérelni a tűz eloltását, palack elzárószelepét haladéktalanul el kell zárni, késedelem nélkül értesíteni kell a tűzoltóságot. A tűzoltósággal közölni kell a helyszínt, a körülményeket, valamint azt is, hogy a tűz hány darab és milyen gáz tároló palackot veszélyeztet.

A tűz eloltása után a gázpalackot ki kell vinni a munkahelyről (tárolóhelyről), lehetőleg olyan helyre, ahol egy esetleges robbanás semmiféle, illetve csak a lehető legkisebb kárt okozhatja. A szelepet ezután meg kell nyitni és a palackot védett helyről irányított vízsugárral kel hűteni, hogy ismét fel ne melegedjék.

Ha elektromosság által okozott tűz keletkezik, akkor azt vízzel oltani tilos, a tűz oltására megfelelő tűzoltó készülékeket kell használni, vagy szükség esetén a tűz oltása száraz homokkal is elvégezhető. A jelentési kötelezettségnek eleget kell tenni.

Tűz esetén a palackokat a tűzből, illetve a tűzzel veszélyeztetett területről el kell távolítani. Ha ez nem lehetséges akkor a palackok veszélyes mértékű felmelegedését védett helyről történő folyamatos hűtéssel kell megakadályozni.

Palacktűz és robbanás esetén az üzemeltető a következő szervezeteket köteles értesíteni:

- tűzoltóságot,

- a területi Műszaki Biztonsági Felügyeletet,

- a területi Munkavédelmi Felügyeletet,

- bányászati tevékenység esetén a területileg illetékes Bányakapitányságot és a töltővállalatot.

Jelentős anyagi kár és/vagy személyi sérülés, haláleset esetén értesíteni kell:

- a mentőszolgálatot és

- a rendőrkapitányságot.

A tűzoltóság megérkezésekor tájékoztatást kell adni a palackok jelenlétéről, azok darabszámáról, fajtájáról és elhelyezkedésükről. A tűzbe került, megégett, felületén felhevült vagy a használat közben egyéb módon sérült palackokat elkülönítetten kell kezelni. Ezekről a palackokról gyári számuk szerint nyilvántartást kell készíteni. Az üzemeltető a sérült palackokat a töltővállalatnál vagy annak cseretelepén a nyilvántartással és a felvett jegyzőkönyvvel együtt, azokkal egyezően köteles leadni.

 

Palackok tárolása, raktározása

 

Palackokat nem szabad tárolni nehezen megközelíthető, a személyi közlekedést és a mentést akadályozó helyeken, továbbá talajszint alatti helyiségekben, lépcsőkön, lépcsőházakban, folyosókon, szűk udvarokban, átjárókban, vagy azok közvetlen környezetében, garázsokban.

A palacktárolók padozata vízszintes, egyenletes, csúszásmentes és megfelelő teherbírású legyen, valamint feleljen meg a vonatkozó tűzvédelmi előírásoknak. A palacktárolók környezetében segélykérő berendezés legyen. A palacktárolókban tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani a vonatkozó szabályzat szerint.

A levegőnél nehezebb és cseppfolyósított gázokat tartalmazó palackok tárolóhelyein, valamint azok biztonsági távolságán belül ne legyenek árkok, csatornák, folyadékzárak nélküli csatornalefolyók, pincebejáratok, vagy egyéb nyitott összeköttetések pincehelyiségekkel, kémények tisztító- vagy egyéb nyílásaival.

Éghető gázok palackjainak veszélyességi övezetében ne legyenek gyújtóforrások. Éghető gázokat tartalmazó palackok veszélyességi övezetén belül a tároló üzemeltetéséhez szükséges járművek közlekedhetnek, ha a közlekedési útvonalban nincs veszélyes gázkoncentráció. A palackot éghető anyaggal együtt tárolni nem szabad.

Gázpalackot gázfajtánként, valamint üreset és a telit egymástól elkülönítve csak olyan helyen szabad tárolni, ahol éghető és könnyen gyulladó anyagok jelenléte kizárt, a fizikai és/vagy vegyi sérülések lehetősége kizárt, tárolt gáznál veszélyes hőmérséklet növekedés kizárt, a tárolási hőmérséklet nem haladja meg az engedélyezett értéke, a tároló jól szellőzött. Illetéktelenek nem juthatnak a tároló helyre. Az oxigénpalackot éghető gáz tartalmazó gázpalackkal együtt tárolni tilos.

Szabad és zárt téri palacktároló helyeken és azok 5 m-es körzetében dohányozni és nyílt lángot használni nem szabad. A palacktárolókat veszélyt jelző táblákkal (MSZ 15631) kell ellátni, amelyek utaljanak a tárolt gázok tulajdonságaiból adódó veszélyhelyzetekre.

A palacktárolók illetéktelen behatolás ellen védettek legyenek.

A gázok felhasználásának a helyén csak a napi munkához szükséges gázmennyiséget tartalmazó palackokat szabad tárolni. A tárolók villámvédelme az MSZ 274 szabványsorozat szerint.

 

Szállítás

 

Kézi erővel egy személy 1 db, legfeljebb 20 l űrtartalmú palackot szállíthat. Palackot egyenetlen talajon vagy szintkülönbség esetén az arra kialakított eszközben, legalább két személynek szabad szállítania.

Kézikocsin való szállításkor a palackot legurulás ellen rögzíteni kell. A palackokat csak kézikocsin szabad szállítani. A palackot talpgyűrűjén, illetve homorú fenekén szabad gurítani. A palackok szállításához csak olyan teherfelvevő eszközöket szabad használni, amelyek megbízhatóan kizárják a palackok sérülését vagy leesését.

A palackot csak olyan elektromágnessel szabad emelni, amely olyan tartalék áramforrással és automatikus átváltószerkezettel van kialakítva, amellyel a biztonságos emelés feltételei a tápfeszültség kimaradásakor is változatlanok maradnak.

Ha a gépjármű szállítmánya szállítás közben is folyamatos gázellátást igényel, akkor a palackot védetten, rögzített állapotban, felszerelt nyomáscsökkentővel és nyitó szeleppel szabad használni. A gázigény megszűnése setén a palackszelepet el kell zárni.

A palackok szállításakor figyelembe kell venni a veszélyes anyagok szállítására vonatkozó előírásokat.

Gépjárművön való szállításkor a gépjármű tiszta legyen, a gépjármű ugyanazon részében, ahol a palackokat szállítják, olajat, zsírt vagy más A, B és C tűzveszélyességi osztályú anyagot nem szabad szállítani. A palackokat elmozdulás ellen rögzíteni kell lehetőleg hossztengelyével a gépjármű menetirányára merőlegesen. A palackok rögzítése biztonságos és könnyen oldható legyen. A palackokat úgy kell rögzíteni, hogy sem egymáshoz, sem más tárgyhoz ne ütődhessenek. A palackokat a nap sugárzó hőjétől óvni kell.

A gépjárművet a vonatkozó veszélyre utaló felirattal kell ellátni. A veszélyes gázokat tartalmazó palackokat a rakodótérrel közös légterű vezetőfülkéjű gépjárművön szállítani nem szabad. Tömegközlekedési eszközön palackot szállítani nem szabad.

Palackot szállító járművet közterületen felügyelet nélkül hagyni nem szabad.

 

Palackok kezelése

 

A palackok kezelésével csak olyan személyt szabad megbízni, aki a jogszabály alapján a szabvány szerinti ismereteket elsajátította.

A palackok használatakor a csatlakozások gáztömörek legyenek. Egyik palackból a másik palackba való átáramlást vagy idegen anyag bejutását meg kell akadályozni. Palackok ürítéséhez sűrített gázt felhasználni nem szabad.

Cseppfolyósított gázok elvételekor a palack - ellenőrzött körülmények között - 50 °C hőmérsékletig melegíthető. A hőhordozó hőmérsékletét figyelni kell. Cseppfolyósított gázok palacktelepeinél az egyes palackok szelepeit a palackok teljes kiürítését követően szabad újrazárni.

Csak azonos töltési nyomású palackokat szabad összekapcsolni, vagy közös gyűjtővezetékre kötni. Veszélyes gázkeveréket képező gázok palackjait nem szabad közös gyűjtővezetékre kötni.

A tűzveszélyes, maró és mérgező gázokat tartalmazó palackokat olyan területeken, amelyek a nyilvánosság számára hozzáférhetők, csak állandó felügyelet mellett szabad használni.

Maró, mérgező és tűzveszélyes gázokat tartalmazó palackok kezelésének követelményei a töltővállalat előírásai szerint. Csak a töltővállalatnál palackozott vagy gázkeverőben a helyszínen előállított gázkeveréket szabad használni.

Gépjárműről kemény vagy kemény burkolatú talajra, illetve padozatra a palackot óvatosan kell leengedni. A rendszeres rakodóterületeket a palack talpgyűrűjét, homorú fenekét nem rongáló rugalmas anyaggal kell burkolni.

 

 


 

A PB gáz használatának szabályai:

Az éghető gázokat általában meggyújtva használjuk a technológiához, fűtéshez, főzéshez, tehát a hőenergiát hasznosítjuk.

A helyiségben csak akkor számíthatunk robbanásveszélyes mennyiségben kiáramló éghető gázra, ha az égés megszűnik, vagy a gázvezeték tömítései elhasználódtak. Ez utóbbi ok elkerülése miatt minden palackcsere alkalmával olyan új tömítést kell használni, amely a palack anyagát és a szerelvényeit, valamint a PB gázt nem támadja meg. Az esetleg kiáramló gáz szivárgását azonnal meg kell szüntetni.

/A gázpalackok tárolási feltételeit a 13. sz. melléklet tartalmazza./

Propán-bután gáz jellemzői:

·         színtelen, szagtalan (forgalomba hozatal előtt szagosítják),

·         éghető,

·         könnyen cseppfolyósítható,

·         1,8-szer nehezebb a levegőnél, tehát a talajszinten terül el és onnan tölti fel a helyiséget,

·         1,9-9,5 tf% között robbanóképes elegyet alkot a levegővel,

·         5-6 bar nyomáson cseppfolyósság válik,

·         nem mérgező, de belélegezve fulladást okoz.

Kötelező előírások:

  • Talajszint alatti helyiségben PB gázzal üzemelő berendezés nem használható.
  • Fogyasztó helyiségében csak a felhasználandó palack lehet.
  • A használatba vett palack hőfejlesztő berendezéstől legalább 1,5 m-re legyen elhelyezve, egyéb berendezéstől min. 0,3-re
  • A PB gázzal üzemelő berendezéshez a gázpalackot nyomáscsökkentővel, és azon fémbilinccsel rögzített max. 2 m hosszú gumitömlővel szabad rögzíteni.
  • A gázpalack szelepét minden használat után el kell zárni.
  • A lefagyott szelepű, vagy földhöz fagyott gázpalackot csak legfeljebb 40 oC hőmérsékletű vízzel, vagy levegővel szabad melegíteni.
  • A gázpalack elzáró-szerelvényét csak fokozatosan (max. 1 orsófordulat) és csak a szükséges nyomatékkal szabad kinyitni, vagy zárni. Hirtelen, vagy gyors nyitás, illetve zárás tilos, mivel az lefagyást és egyéb nem kívánt eseményt okozhat.
  • A gázpalackokat (beleértve a kiürített gázpalackot is) lezárt szeleppel és felcsavart védősapkával kell forgalmazni. Ezen túlmenően felcsavart záró anyával kell forgalmazni azokat a gázpalackokat, amelyek töltete éghető.
  • A gázpalack csatlakozó szerelvényeit nem szabad zsír-, illetve olajtartalmú, vagy könnyen gyulladó anyaggal tömíteni.
  • A gázpalack kiürítését, vagy a gázelvétel fokozását nem szabad melegítéssel elősegíteni.
  • A gázpalackot csak olyan mértékben szabad kiüríteni, hogy abban legalább 0,5 bar túlnyomás maradjon.
  • Az üres gázpalackra fel kell csavarni a záróanyát és a szelepvédő sapkát.

Palackcsere előírásai:

  1. Távolítsa el a védősapkát.
  2. Ellenőrizze, hogy a szelep elzárt állapotban van-e.
  3. Távolítsa el a záróanyát.
  4. helyezze be az új tömítőgyűrűt.
  5. erősítse fel szivárgásmentesen a nyomáscsökkentőt úgy, hogy ne feszítse túl.
  6. Elzárt fogyasztó berendezés mellett ellenőrizze szappanos vízzel az illesztések tömítettségét.

 

 


A MEGTÉVESZTETT JÁTSZÓTÉRI ESZKÖZT VÁSÁRLÓK ÉRDEKÉBEN!

Becsaptak, mit tegyek?


Gyakran fordul elő, hogy a GKM rendeletének megfelelő tanúsítvánnyal eladott játszótéri eszközök  az MSZ EN 1176-(1-6) szabványnak nem felelnek meg, sőt balesetveszélyesek.
Ilyenkor a gyártó vagy a forgalmazó nem a tanúsított játszótéri eszközét értékesíti, hanem helyette egy olcsóbban előállított eszközt, amelyről nem bizonyos, hogy tudta, vagy felismerte annak veszélyességét.
A hiba, a balesetveszély gyakran csak a játszótéri eszköz kifizetése után derül ki egy ellenőrzés során és a vevők többsége úgy érzi, hogy tehetetlen, nem tud mit tenni, nincs jogorvoslati lehetősége. De, ez tévedés!

 

 

Tudta, hogy van segítség?


Már vannak olyan ügyvédi irodák, amelyek jogi segítséget nyújtanak a kárvallott, becsapott vásárlónak, még játszótéri eszközök esetében is!
Önnek csak egy ügyvédi megbízást kell megírnia és mellékelnie kell a szakértői véleményünket. A többit az ügyvédi iroda intézi az Ön képviseletében és érdekében, az eladó kártérítési kötelezettsége biztosan megállapítható a szakértői véleményünk alapján.


 
futószalag
 
számláló
Indulás: 2007-04-16
 
Háttérzene
 
Jelenleg ennyi látogató van az oldalon
látotagó olvassa a lapot.
 
Üzenetek nekem
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Óra
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
VIDEÓK

 
egérkövető
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?